צו תשלומים חדלות פירעון

בהליך חדלות פירעון של יחיד בפני הממונה על חדלות פירעון, נקבע צו תשלומים חודשי. איך הוא נקבע  ? זו הנוסחה לפיה עובד הממונה:

שלב ראשון: מחשבים את "ההכנסה נטו" של המשפחה (סכומים שהמשפחה מקבלת  מעבודה, תמיכה, קצבה או כל מקור אחר).

"הסכום הבסיסי" לקביעת התשלום החודשי

טבלת תשלומים

שלב שני: בודקים בטבלה למטה מהו "הסכום הבסיסי" לפי  הרכב המשפחה (למשל: עבור 2 בני זוג + 2 ילדים, הסכום הבסיסי הוא 7,500 ₪).

שלב שלישי: מחסרים מ"הכנסה נטו" את ה"סכום הבסיסי" וגם "סכום הוצאות מיוחדות" (הוצאות בריאות מיוחדות, עלות נסיעה לעבודה בתחבורה ציבורית, הוצאות על צהרון וכו').

שלב רביעי: את התוצאה שקיבלנו בסעיף הקודם, מחלקים ב-2.

שלב אחרון: מכפילים את התוצאה שקבלנו בסעיף הקודם, בחלקו היחסי של החייב בהכנסות התא המשפחתי (למשל: אם היחיד מרוויח 5,000 ₪ ואשתו 4,000 ₪, אז חלקו היחסי בהכנסות התא המשפחתי הוא 55%).

התוצאה המתקבלת היא התשלום החודשי עליו אמור הממונה להמליץ  בפני בית המשפט (התוצאה לא מחייבת את הממונה והוא רשאי לבצע "התאמות" בהתאם לנסיבות של כל תיק – למשל: משכורת גבוהה באופן חריג).

האם ייתכן כי ייקבע למגיש הבקשה תשלום חודשי של 0 ₪ בהליך ?

בפסיקה חדשה של בית המשפט העליון (ע"א 6353/19)  נקבע כי במקרים מסוימים הדבר הוא אכן כך: כאשר מדובר באדם שאמצעי הקיום היחיד שלו הוא גמלת המוסד לביטוח לאומי, והוא מוכר כבעל דרגת אי כושר של 100% לצמיתות, הרי שלא ניתן "לגעת" בגמלה אותה הוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי. משמעות הדברים היא  שהתשלום החודשי בהליך יועמד על אפס ש"ח.

חשוב לציין כי פס"ד זה אינו חל על אדם שיש לו אבדן כושר עבודה חלקי (כלומר, פחות מ-100%) או על אדם בעל מקור הכנסה אחר.

מחכים לכם במשרדנו

אנא השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם