טיפים - חדלות פירעון והוצאה לפועל

המשך שימוש בחשבון הבנק בו אתם משתמשים באופן רגיל, גם אם עדיין לא הוטל עיקול על חשבון זה, עלול להביא לאבדן כספים !. למשל: עיקול שיבוצע ממש לאחר הפקדת כספים/המחאה בחשבון, ימנע אפשרות של משיכת הכספים.

יש לבדוק מיהו הנושה ה"לוחץ" ביותר עליכם (איזה נושה מעקל, או צפוי לעקל, את חשבון הבנק או המשכורת)? ייתכן שעם נושה זה רצוי לנסות ולהגיע בשלב ראשוני להסדר (כפתרון ביניים בלבד) וזאת על מנת למנוע "סגירת הברזים" הכספיים.

אם אתם כבר נמצאים בהליך פשיטת רגל ובנק מסרב לפתוח לכם חשבון :  הוראה של בנק ישראל אוסרת על הבנקים לסרב לפתוח חשבון (ביתרת זכות בלבד) ללא מתן הסבר סביר בכתב (הימצאות בהליך פש"ר, אינה עילה סבירה לסירוב של הבנק). אז אם הבנק עושה לכם בעיות – יש להכיר את נוהל 422 של בנק ישראל.

חלק מהאנשים מתחילים להסדיר את חובותיהם "נושה-נושה", כלומר: הסדרת החוב עם נושה אחד בכל פעם, וזו בטעות : גם אם הסדרתם את הבעיה מול חלק מהנושים (ואפילו עם מרביתם) עדיין אחד הנושים שאתו לא הגעתם להסדר ואולי גם לא תוכלו להגיע להסדר (למשל: נושה שדורש הסדר קשוח בו אינכם יכולים לעמוד), עלול לנקוט בהליכים מבצעיים, דוגמת עיקולים למיניהם, ואלו יימנעו מכם להגיע למנוחה ולנחלה.

יש לרכז רשימה של כל הנושים וגובה החוב לכ"א מהם. כך, כאשר תצטרכו לפנות לעו"ד להסדרת העניין, תעמדו בפניו עם מלוא המידע ותפיקו את התועלת המקסימלית מהייעוץ המשפטי. רצוי גם לדעת מהי רשימת המסמכים הנדרשים בשלב הראשוני של הליך חדלות הפירעון, ואותה תוכלו למצוא כאן.

שימו לב: הניסיון מלמד שכאשר לא עורכים רשימת חובות ומסתמכים על ה"זיכרון", גובה החובות שזכרתם, נמוך מגובהם האמתי במציאות!

גם אם אתם מצליחים להחזיר מדי חודש סכומי כסף לנושה/נושים מסוימים, עדיין יש לבדוק האם תוכלו להמשיך ולעמוד בכך גם בחודשים הקרובים. גם אם אתם מתכוונים להמשיך  בתשלום כזה ויכולים להמשיך בו (בעיקר אם יש קושי בהחזרים), רצוי כבר בשלב זה לבדוק עם עו"ד מהי האופציה הנכונה ביותר עבורכם, מתוך חשיבה מקיפה שתביא בחשבון את כל החובות שלכם במאוחד.

שימו לב : אם אתם "מתגלגלים" מהלוואה להלוואה, כדי להחזיר חובות, יכול להיווצר אצלכם הרושם שאתם "שולטים" בחובות ותוכלו לסלק את כולם. רושם כזה יכול להיות לעיתים מטעה ולהביא להגדלת החובות ול"זריקת" כספים לחינם !

אנא השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם